|
Dobilai ir veja: piktžolė ar naudingas augalas?
„Iki 1950 metų dobilų sėklų buvo įmaišoma į vejos sėklas, nes buvo manoma, kad dobilas taipogi yra svarbiausia vejos dalis. Juos naudodavo kaip mažą, patrauklų pagrindą, ant kurio minkšta vaikščioti, jis gerai šienaujasi ir užpildo visus siaurus tarpus.“
Minesotos universitetas
Pastaraisiais metais labai sparčiai gausėja dobilų vejos gerbėjų gretos, dėl tam tikrų, ypatingai praktiškų, dobilų savybių:
-
Dobilų veja visą vasarą būna žalia nepaisant to, kad ne visą laiką yra drėkinama,
-
Dobilų pievelėje nėra piktžolių, todėl nereikia puškti herbicidais,
-
Tokia pieva nereikalauja pastovaus drėkinimo,
-
Joje nėra kenkėjų, todėl nereikia purkšti ją pesticidų,
-
Dobilų pieva pati vėdinasi, todėl nereikia aeruoti,
-
Ant šios vejos minkščiau ir maloniau vaikščioti,
-
Dobilais apželdina veja traukia naudingus vabzdžius, net ir bites.
-
Jos nereikia dažnai pjauti,
-
Tokia pievelė nekeičia spalvos dėl šuns šlapimo,
-
Dobilų gebėjimas nudujinti dirvožemi ir sugerti azotą pagerina dirvožemį, kuris tampa itin palankus kitoms augalų kartoms.
Dobilų nereikia tręšti kaip reikia tręšti žolę ir jų nereikia drėkinti dėl to, jog jie kaip ir javai, kurie yra žirnių šeimos atstovai, patys pasigamina azoto. Dobilai pasisavina azotą iš oro, atnešdami šią būtiną trąšą į dirvą su azotą taisančiomis bakterijomis, esančiomis mazguose palei šaknis. Dobilus kaip žolės alternatyvą dažniausiai renkasi žmonės, besidomintys pigia pievelės išlaikymo alternatyva.
Dobilų savybė vėdinti dirvožemį, mažina problemas dėl dirvožemio atsinaujinimo, nes dobilai geriau priima suspaustą dirvožemį, negu vejos žolė. Jie turi ilgesnes šaknis, dėl to gali pasisavinti vandenį iš gilesnių dirvos sluoksnių.
Bene labiausiai vertinamos dobilų savybės - galimybė pritraukti bites ir žymiai retesnis nei žolės pjovimo dažnis. Dobilai turi patrauklias gėles - kurios pritraukia bites ir kitus vabzdžius į dobilais apželdintą kiemą. Žmonėms, alergiškiems bičių įkandimams, yra paprastas sprendimas - dažniau pjauti pievelę žydėjimo metu.
Jokia žolė neturi tokių ypatybių, kaip turi dobilai, tad kyla klausimas, kodėl vietoj dobilų dauguma renkasi žolę?
Visgi žolė irgi turi vieną privalumą prieš dobilus - žolė nesugula po po pasivaikščiojimo ja. Dobilų ir žolės maišymas tikriausiai yra pats geriausias sprendimo būdas daugeliui žmonių.
Kaip teigia bene žymiausias JAV kraštovaizdžio specialistas David Beaulieu vis labiau populiarėja judėjimai siekiantys populiarinti dobilus ir mažinti žolės naudojimą landšaftuose.
Šaltinis: http://landscaping.about.com
|